Wiadomości

Ile jest pitników w Krakowie? Darmową wodę znajdziesz w tych miejscach

2024-07-16 15:28

Gdzie znaleźć pitniki w Krakowie? Mieszkańcom stolicy Małopolski ostatnimi czasy dają się we znaki nieznośne upały. Naturalnie więc w takie dni poszukują ochłody, którą zapewniają np. kurtyny wodne, zacienione miejsca czy wspomniane pitniki miejskie, z których można zaczerpnąć darmowej kranowianki, czyli krakowskiej wody z kranu. Gdzie są pitniki w Krakowie? Jak z nich skorzystać?

Pitniki miejskie w Krakowie. Tam zaczerpniesz wody w upalne dni

Szukając ochłody w upalne dni naturalnie myślimy o wodzie. W Krakowie mieszkańcy oprócz basenów czy kurtyn wodnych mogą zaczerpnąć tzw. kranowianki, czyli krakowskiej wody z kranu. Ta dystrybuowana jest w pitnikach miejskich. Jak piszą Wodociągi Miasta Krakowa, pitniki to urządzenia służące do udostępniania wody pitnej zamontowane do ściany, posiadające misę i kranik, do którego należy doprowadzić zimną wodę i zapewnić odpływ ścieków poprzez podłączenie do wewnętrznej instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej urzędu.

Krakowski magistrat przygotował mapę pitników i miejsc z dostępną kranowianką. Aby je odnaleźć, należy otworzyć Google Maps, a następnie wpisać hasła: pitnik miejski, kranowianka lub wodopój. Jak informuje urząd, w zarządzie miasta pozostaje obecnie ok. 52 urządzeń. Gdzie są pitniki w Krakowie?

Po wpisaniu rzeczonego hasła w Google Maps wyświetlą się pinezki ukazujące lokalizacje pitników miejskich w Krakowie. Znajdziemy je m.in. przy:

  • ul. Warszawskiej 24,
  • ul. Strzeleckiej 2,
  • ul. Wielopole 17A,
  • ul. Rajskiej 1,
  • al. Adama Mickiewicza 33,
  • ul. Praskiej 23,
  • ul. Grunwaldzkiej 8,
  • ul. Jana Kasprowicza 29,
  • w Parku Lotników na al. Jana Pawła II.

Ogromne kolejki na Zakrzówku

Magistrat dodaje, że pitniki w Krakowie zamontowano również w 181 szkołach, w urzędach, szpitalach i na uczelniach wyższych. Czy woda z pitników miejskich w Krakowie jest zdatna do spożycia? W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Wodociągami Miasta Krakowa. Należy zaznaczyć, że  spółka nie zarządza wszystkimi pitnikami zamontowanymi na terenie miasta.

Ta woda, podobnie jak woda w całym Krakowie podlega takim samym zasadom i takiej samej kontroli. Jest absolutnie jest zdatna do picia. Nie ma tu więc obaw o niebezpieczeństwa. Prowadzimy ciągły monitoring jakości wody, której nie sprawdzamy tylko w zakładach. Sprawdzamy ją również na końcówkach. Ujmujemy ją i badamy. Na tej podstawie możemy powiedzieć, że nadaje się do spożycia. Musimy przestrzegać w sposób bardzo ścisły norm rodzimego i unijnego prawa, które obligują nas do tego, aby wodę w taki, a nie inny sposób podawać do kranów – informuje rzecznik prasowa krakowskich wodociągów Anna Maszadro.

Z krakowskiej wody korzystają również restauracje czy inne instytucje na terenie Krakowa. Ma to związek z prowadzoną przez wodociągi akcją „W Krakowie pijemy kranowiankę”.

Zachęcamy restauratorów, aby serwowali gościom krakowską wodę. Nie mamy wpływu na to, czy lokale te pobierają za to opłatę, czy nie. Cieszy nas, że w Krakowie jest coraz więcej takich miejsc. Wiele z nich wyraża chęć, aby przystąpić do naszej akcji. Ta świadomość tego, że ta woda jest zdatna do picia wymaga pracy, ale jest coraz większa – dodaje Anna Maszadro.

Wodociągi Miasta Krakowa prowadzą również działania związane z akcją „Lipiec bez plastiku”.

Zachęcamy do ekologicznych działań i picia kranowianki. W środy, czwartki i w piątki rozdajemy ekologiczne bidony wytworzone z trzciny cukrowej. Miejsca, w których można je otrzymać udostępniamy na Facebooku – tłumaczy rzecznik prasowa krakowskich wodociągów.