wschód słońca

i

Autor: Simon Migaj, pexels.com

CIEKAWOSTKI

Najdłuższy dzień w roku 2024 nadchodzi. Mieszkańcy Krakowa spotkają się na kopcu Krakusa

2024-06-19 12:11

16 godzin i 46 minut - tyle w Polsce średnio będzie trwał najdłuższy dzień 2024 roku. Wówczas rozpocznie się też astronomiczne lato. Kiedy będziemy mogli się cieszyć tak długą obecnością słońca na niebie? Czy najdłuższy dzień w roku zawsze ma tę samą datę? Ile potrwa w Krakowie? Odpowiadamy!

Najdłuższy dzień w roku. Kiedy wypada?

W 2024 roku najdłuższy dzień w roku wypada 20 czerwca. Wówczas oś obrotu Ziemi będzie maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, a biegun północny znajdzie się bliżej Słońca niż południowy. W Polsce najdłuższy dzień potrwa średnio 16 godzin i 46 minut. Jego nadejście oznacza także początek astronomicznego lata, stąd mówimy o letnim przesileniu. Natomiast lato kalendarzowe rozpocznie się jak zawsze 22 czerwca, w sobotę.

Najdłuższy dzień w roku nie ma stałej daty. Wypada 20 czerwca lub 21 czerwca. Dzieje się tak, ponieważ sam rok nie trwa równo 365 dni, a 365,2425 dni. Z tego względu co cztery lata do kalendarza dodawany jest jeden dzień. Rok liczący 366 dni nazywa się rokiem przestępnym.

Najdłuższy dzień roku w Krakowie. Spotkanie na Kopcu Krakusa

20 czerwca w Krakowie słońce wzejdzie o godz. 4:32 i zajdzie o godz. 20:53. Najdłuższy dzień w roku w stolicy Małopolski potrwa zatem 16 godz. 22 min. 41 sek. Dla porównania: w Gdańsku - 17 godz. 11 min. 41 sek, w Warszawie - 16 godz. 45 min. 47 sek, natomiast w Zakopanem - 16 godz. 14 min. 08 sek. Zatem im dalej na południe, tym najdłuższy dzień w roku jest krótszy.

Przy okazji najdłuższego dnia w roku od 22 lat Stowarzyszenie PODGORZE.PL zaprasza mieszkańców Krakowa na wspólne oglądanie wschodu słońca na kopcu Krakusa. Spotkanie zawsze odbywa się 21 czerwca (nawet jeśli astronomiczne lato zaczynie się dzień wcześniej). Nie inaczej będzie w tym roku. Inspiracją do organizacji wydarzenia stała legenda o Kraku i Wandzie. Na oficjalnej stronie stowarzyszenia czytamy:

Spotkamy się już po raz dwudziesty drugi, aby sprawdzić czy prawdziwa jest legenda, że gdy o wschodzie słońca staniemy na Kopcu Krakusa zobaczymy je wstające dokładnie nad Kopcem Wandy – córki prześwietnego Księcia Kraka. Gdy tego samego dnia o zachodzie słońca udamy się na Kopiec Wandy, zobaczymy senne słońce zachodzące nad Kopcem Krakusa. Bo ponoć dwa te kopce to celtyckie znaki solarne.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 4:15 bez względu na panujące warunki pogodowe. We wspólnym oglądaniu wschodu słońca może wziąć udział każdy. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy otrzymają specjalne certyfikaty.

Stali bywalcy czerwonych dywanów, którzy wzięli ślub w Tatrach. Młodzi piękne prezentowali się na tle gór

QUIZ. Tak zmieniał się Kraków za rządów Jacka Majchrowskiego. Pamiętasz jak wyglądało miasto 20 lat temu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku otworzono Tauron Arenę?
Tauron Arena