Perseidy

i

Autor: Petr Hykš, Flickr.com

Wiadomości

Noc Perseidów 2024 w Małopolsce. Gdzie najlepiej oglądać spektakularne widowisko?

2024-08-12 15:26

Perseidy 2024. Gdzie najlepiej oglądać deszcz Perseidów w Małopolsce? Już w nocy z 12 na 13 sierpnia czeka nas maksimum aktywności roju Perseidów. W ciągu godziny na niebie może pojawić się nawet kilkadziesiąt spektakularnych błysków. Gdzie najlepiej obserwować Perseidy w Małopolsce? Sprawdźcie w przygotowanym materiale.

Perseidy 2024 w Małopolsce. Gdzie je obserwować?

Co to są Perseidy? Perseidami nazywamy rój meteorów widoczny z ziemi co roku w sierpniu. Jak pisze Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w połowie lipca Ziemia weszła ponownie w coroczny strumień Perseidów, czyli kosmicznych drobin odparowanych z jądra okresowej komety 109P/Swift-Tuttle podczas jej zbliżania się do Słońca. Perseidy w Małopolsce najliczniej wystąpią na niebie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Gdzie najlepiej oglądać deszcz Perseidów w Małopolsce?

Kometa 109P/Swift-Tuttle to stosunkowo duży obiekt, który cyklicznie zbliża się do Ziemi. Podczas każdej jej wizyty w wewnętrznym Układzie Słonecznym, która ma miejsce raz na 133 ziemskie lata, Słońce ogrzewa i topi część tworzącego ją lodu. Ciśnienie promieniowania słonecznego sprawia wówczas, że drobne, stałe cząstki budujące jądro komety rozpraszają się wzdłuż jej orbity niczym rozsypane okruchy chleba. Po jej licznych, wcześniejszych odwiedzinach w pobliżu Słońca pas takiego kometarnego pyłu jest już dość okazały, a nasza Ziemia przechodzi przez niego, czyli przecina orbitę komety 109P/Swift-Tuttle, każdego sierpnia. Tworzące go meteoroidy zderzają się wówczas ze znacznymi prędkościami z jej atmosferą, co prowadzi do ich silnego rozgrzewania się. Widzimy wtedy na niebie coś, co może przywodzić na myśl spadające gwiazdy, ale to tylko spalające się w atmosferze, kometarne okruchy – pisze Uniwersytet Jagielloński.

W maksimum roju możemy zobaczyć nawet kilkadziesiąt błysków na niebie w ciągu godziny, a w tym roku Perseidom mają sprzyja warunki astronomiczne. Księżyc zajdzie za horyzont ok. godz. 22:00, więc nie rozświetli nocnego nieba, co mogłoby zepsuć widowisko. Perseidy 2024 w Małopolsce. Gdzie najlepiej oglądać „spadające gwiazdy”?

Najlepiej obserwować Perseidy przy bezchmurnym niebie, z dala od skupisk światła.

Wystarczy znaleźć wygodne miejsce, usiąść lub położyć się na leżaku lub kocu, i patrzeć w niebo. Radiant roju, czyli punkt, z którego zdają się wylatywać promieniście smugi meteorów, znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, ale Perseidy będą pojawiały się praktycznie na całym niebie. Do ich obserwacji nie potrzeba też teleskopu ani lornetki – gdy jest blisko maksimum roju, cały spektakl doskonale widać gołym okiem. Perseidy typowo rozbłyskują w tempie około jednego na minutę przy ciemnym tle nieba, czyli gdy oglądamy je na przykład za miastem, w górach, na wsi. Na obserwacje warto przeznaczyć co najmniej godzinę – informuje UJ.

 

Ścianki wspinaczkowe w Krakowie. Lista miejsc, gdzie można się wspinać

MuratorPlus: Zazielenianie Katowice Airport