zielonki-art-22

i

Autor: Gmina Zielonki

ŻYJ ZDROWO BEZ ALKOHOLU

Profilaktyka i przeciwdziałanie uzależnieniom na terenie Gminy Zielonki

2024-06-28 10:15 Materiał sponsorowany

Na terenie Gminy Zielonki zadania dotyczące problemu uzależnień realizowane są zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prowadzone są w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Zielonki z uwzględnieniem rekomendacji Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Budowanie w Gminie Zielonki spójnej strategii przeciwdziałania problemom uzależnień, opiera się na wdrażaniu programów profilaktycznych i terapeutycznych. Realizowane działania uwzględniają rozwiązywanie problemów, które dotyczą uzależnień od napojów alkoholowych i środków psychoaktywnych, a także przemocy związanej z uzależnieniem. Skupiamy się na poszerzaniu i podnoszeniu jakości oferty pomocy psychologicznej, socjoterapeutycznej i opiekuńczo-wychowawczej dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.

Na terenie Gminy Zielonki w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej prowadzony jest Punkt Informacji i Wsparcia Rodziny, gdzie pomocy udzielają m.in. prawnik, certyfikowany psychoterapeuta uzależnień, psychoterapeuta, dwóch psychologów oraz logoterapeuta. Prowadzimy również Placówkę Wsparcia Dziennego „Rodzinnie w Zielonkach” dostępną min. dla dzieci z rodzin dotkniętych problemem uzależnień z terenu gminy Zielonki. Prowadzona jest także Grupa Wsparcia dla osób doświadczających przemocy lub pozostających w związkach z osobami uzależnionymi oraz Grupa Wsparcia dla osób uzależnionych polegającą min. na prowadzeniu rozmów motywujących do podjęcia terapii z osobami wskazanymi przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zielonkach oraz wsparcia dla rodzin tych osób.

Na terenie gminy działa Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w szczególności inicjującą działania mające na celu wsparcie dla osób uzależnionych, oraz podejmującą czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego, a także prowadzenie rozmów z członkami rodzin osoby uzależnionej od alkoholu, zmierzających do podejmowania przez nich leczenia współuzależnienia. Współpracujemy z placówkami leczenia uzależnień, instytucjami wspierającymi rodzinę, wspieramy osoby uzależnione oraz ich rodziny. Monitorujemy i prowadzimy działalność badawczą w postaci opracowywania lokalnych diagnoz o problemach związanych z uzależnieniami wśród całej społeczności lokalnej. Realizujemy dla wszystkich dzieci uczących się w szkołach podstawowych funkcjonujących na terenie gminy szereg programów profilaktycznych rekomendowanych oraz autorskich dotyczących wszelkich rodzajów uzależnień. W swoich działaniach zwracamy uwagę społeczeństwa na trzeźwość kierowców na naszych drogach. Przeprowadzamy szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych oraz członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu minimalizowania skutków uzależnień występujących zarówno w rodzinach jak i wśród młodzieży i dzieci.