Pies na łańcuchu

i

Autor: Dmitry Plain, pexels.com

WIADOMOŚCI

Walczą o poprawę losu zwierząt. Projekt wspiera wiele znanych osób, także prezydent Miszalski

2024-08-28 21:56

Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals", Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt "Mondo Cane" oraz Akcja Demokracja wspólnie opracowały obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Pod nazwą „Stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” kryje się kompleksowy, szeroki program, którego realizacja zapewniłaby lepsze życie polskim czworonogom i nie tylko. Inicjatywę wsparły zacne osobistości, wśród nich Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. W rozmowie z nami Czarek Wyszyński, prezes Fundacji Viva! przedstawił główne założenia projektu. Wiemy też, gdzie w Małopolsce można złożyć podpis, aby poprzeć inicjatywę.

Nowy projekt ustawy o ochronie zwierząt. To inicjatywa obywateli

Jeszcze przez miesiąc można złożyć podpis pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Opracowana przez kilka czołowych polskich fundacji inicjatywa w bardzo kompleksowy sposób podeszła do zagadnienia cierpienia zwierząt domowych, bo to właśnie ich dotyczą proponowane przepisy. O główną ideę zapytaliśmy prezesa fundacji Viva! Cezarego Wyszyńskiego:

To jest szeroki, kompleksowy projekt. Dotyczy co prawda niemal wyłącznie zwierząt domowych. Nie porusza zagadnień futer, uboju rytualnego itd. Natomiast jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to właściwie zawarliśmy w nim prawie wszystkie postulaty, o których mówimy od lat, jeśli chodzi o ochronę zwierząt domowych. I takie, które pojawiły się w naszej pracy przez ostatnie dwadzieścia lat. Ponieważ ta ustawa o ochronie zwierząt praktycznie od dwóch dekad się niewiele zmieniała. Zebraliśmy więc wszystko w jeden projekt. Liczyliśmy na to, że będzie to projekt poselski albo nawet rządowy, w końcu bezdomność zwierząt jest problemem poważnym, którym mógłby się rząd zająć, ale niestety się nie doczekaliśmy, więc to inicjatywa obywateli - tłumaczył nam Wyszyński.

Prezes fundacji Viva! w rozmowie z nami wyszczególnił też najważniejsze założenia projektu:

Jest część dotycząca bezdomności zwierząt, czyli zapobieganie bezdomności zwierząt w postaci obowiązkowego chipowania, sterylizacji. Do tego dochodzi zwiększenie nadzoru nad tym, jak wygląda opieka nad bezdomnymi zwierzętami, bo dużo środków jest marnowanych bądź przeznaczanych na jakieś podejrzane, szemrane schroniska, które tak naprawdę zarabiają na tych zwierzętach, a nie zapewniają im odpowiednią opiekę. Mamy też mnóstwo innych propozycji, chociażby rozszerzenie katalogu zapisów definiujących znęcanie się nad zwierzętami. Chcemy, żeby zaniechanie leczenia zostało wprost uznane jako forma znęcania się nad zwierzęciem, bo różnie to bywało w dotychczasowym orzecznictwie, a jest to ewidentnie świadome przysparzanie zwierzęciu cierpienia. Tak samo jest propozycja, żeby zostawianie zwierzęcia w zamknięciu przez okres mogący prowadzić do ich cierpienia lub śmierci, również było uznane za znęcanie się. (...) To są wszystko problemy, z którymi stykaliśmy się, przeprowadzając interwencje, opiekując się zwierzętami, prowadząc schroniska. I zebraliśmy to w taki dosyć kompleksowy projekt i zbieramy podpisy.

Sklep "Nie tylko dla psa i kota" kończy działalność. Na miejscu pojawili się znani youtuberzy - Przemek Pro i Wujek Łuki

Ciekawiło nas też, ile podpisów zostało zebranych. Przypominamy bowiem, że potrzebne jest 100 tysięcy podpisów, aby sejm zajął się obywatelskim projektem ustawy:

To jest dobre pytanie. Mamy już doświadczenie z inicjatywami dlatego, że ponad dziesięć lat temu była już podobna inicjatywa. I z naszego doświadczenia właśnie wynika, że ludzie wysyłają te podpisy pod koniec. Po prostu zbierają i zbierają, a jak już kończy się ten czas zbierania, to dopiero wysyłają. Jesteśmy więc w niewygodnej sytuacji, bo tak naprawdę nie wiemy, ile jest podpisów. Fizycznie w rękach mamy około 20 tysięcy tylko. Musimy zebrać 100 tysięcy. Został nam miesiąc. Widzimy, że z dnia na dzień rośnie ta liczba przesyłek, która do nas trafia. My to liczymy, weryfikujemy od razu, bo niestety część podpisów jest niekompletnych, więc cały czas szacujemy, że te sto tysięcy podpisów zbierzemy. Natomiast realia są takie, że zaczęliśmy trochę uderzać w alarmistyczne tony, bo jeśli nie zbierzemy tych podpisów, to tego projektu nie będzie. Natomiast zbiera 1500 osób te podpisy w całej Polsce.

Prezydent Krakowa popiera obywatelski projekt. Zachęca mieszkańców do składania podpisów

Zgodnie z informacjami, które przekazał nam magistrat, Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poparł obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, złożył podpis pod inicjatywą i zachęca do tego innych:

Prezydent Aleksander Miszalski, będąc właścicielem psa, z dużą empatią podchodzi do kwestii związanych z ochroną zwierząt. Złożył podpis pod projektem i zachęcał do tego mieszkańców Krakowa. Prezydent wyraża poparcie dla wielu postulatów zawartych w inicjatywie, docenia kierunek zmian, szczególnie w zakresie poprawy warunków życia zwierząt. Aleksander Miszalski postrzega inicjatywę jako krok w stronę lepszego nadzoru i opieki nad zwierzętami, jednocześnie zauważa potrzebę dalszych prac nad szczegółowymi rozwiązaniami, aby były one skuteczne i realnie wpłynęły na dobrostan zwierząt - przekazała nam Dominika Jaźwiecka z Biura Prasowego UMK

W samym składzie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej znalazły się tak znane osobistości jak Daniel Olbrychski, Agata Buzek, Maja Ostaszewska oraz Jerzy Stępień, sędzia TK w stanie spoczynku. W mediach społecznościowych projekt wsparli m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Krupa, Małgorzata Rozenek Majdan, Kasia Moś czy Skiba. Podpis może złożyć każdy, komu nieobojętny jest los zwierząt. Poniżej publikujemy listę miejsc w Małopolsce, gdzie można dołączyć do grona zwolenników projektu. Zainteresowanych odsyłamy także na stronę prawadlazwierzat.pl. Tam znajdują się wszelkie szczegółowe informacje na temat inicjatywy.

Obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt. Gdzie można złożyć podpisy?

  • KRAKÓW – SCHRONISKO dla zwierząt KTOZ – Ul. Rybna 3, Kraków – tel. 12 429 74 72 oraz siedziba KTOZ – ul. Floriańska 53, Kraków
  • KRAKÓW – Rockowizna – Muzeum Lotnictwa – 30-31.08.
  • KRAKÓW – Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt – ul Łepkowskiego 9/46
  • TARNÓW – OTOZ Animals Inspektorat w Tarnowie – na tel. podjadą po podpis, tel. 605 784 399
  • SUCHA BESKIDZKA – OTOZ Animals Inspektorat Sucha Beskidzka – Sucha Beskidzka i okolice – na tel. podjadą po podpis, tel. 788 566 447
  • OŚWIĘCIM – OTOZ Animals Inspektorat w Oświęcimiu – Oświęcim – na tel. podjadą po podpisy, tel. 508 099 030
  • ZABIERZÓW – Samorządowe Centrum Kultury I Promocji Gminy – ul. Szkolna 2, 32-080 Zabierzów
Święto Polskiego Lotnictwa 2024 w Krakowie

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki